TFFC'S RESULTS IN CUP COMPETITIONS
KEY:
[a] AJY League team; [b] Hendon & District Sunday League team
[c] Harrow Youth League team; [d] Non-league team
AET = After extra time

FIRST TEAM


MACCABI UNION PETER MORRISON TROPHY
The Maccabi Union’s premier national competition originally for 1st XIs, mainly played in Northern and Southern areas. Second XIs were subsequently invited to enter.

1980-81
Round 1 v Stamford Hill Old Boys (Home)
Won 4–2 (AET)
Round 2 v Cardiff Maccabi [d] (Home)
Won 4–0
Quarter-Final v Clayhall Alandra [a] (Home)
Won 3–1
Semi-Final v Maccabi Association London [b] (Away)
Lost 1–2

1981-82
Round 1 Bye
Round 2 v Grasshoppers Hendon (Home)
Won 5–2
Round 3 v Shirehall Park (Home)
Won 4–1
Quarter-Final v Clayhall Alandra [a] (Away)
Drew 1–1 (AET) won on penalties
Semi-Final v Kenton Maccabi [b] (Away)
Won 2–1
FINAL (Southern Area) v MARSHSIDE (at Wingate FC, Arkley)
Lost 0–4 (more)


Temple Fortune's PMT Final team of 1982. From left to right, back row: Terry Stone, Steve Hyams, Paul Squires, Steve Halfteck, Ian Thompson, Marcel Plesner and Steve Fisher. Front row: Roy Collett, Jeremy Powell, captain Steve Bourne, Martin Lazarus and Gary Hyams.

1982-83
Round 1 Bye
Round 2 v Westway (Home)
Won 8–0
Round 3 v Brady Maccabi [b] (Home)
Drew 1–1 (AET) lost on penalties

1983-84
Round 1 Bye
Round 2 v Shirehall Park (Home)
Lost 1–2 (AET)

1984-85
Round 1 v Horizon (Away)
Won 8–3
Round 2 v Kenton Maccabi [b] (Away)
Lost 1–5

1985-86
Round 1 v Stonegrove JYC [a] (Home)
Won 4–2
Round 2 v Gants Hill Ivri Maccabi (Home)
Lost (by default)

1986-87
Round 1 v Stonegrove JYC (Away)
Lost 1–3

1987-88
Round 1 v Cricklewood Academicals (Away)
Lost 3–6

1988-89
Round 1 Bye
Round 2 v Victoria Community Centre (Away)
Lost 2–4

1989-90
Round 1 Bye
Round 2 v Stamford Hill Old Boys (Home)
Won 4–2
Round 3 v Mill Hill (Away)
Won 3–2 (AET)
Quarter-Final v Brady Maccabi [c] (Away)
Drew 0–0 (AET) won 3-2 on penalties
Semi-Final v AC Victoria (Home)
Lost 2–4

1990-91
Round 1 Bye
Round 2 v Cardiff Maccabi [d] (Away)
Won 7–0
Round 3 v Hillgar Athletic (Away)
Won 5–1
Quarter-Final v Kenton Maccabi (Away)
Lost 1–5

1991-92
Round 1 v Brixton Old Boys (Away)
Lost 0–7

1992-93
Did not enter

1993-94
Round 1 v South Mancunians (Home)
Lost 1–2

1994-95
Round 1 Bye
Round 2 v Bar Kochba (Home)
Won 6–0
Round 3 v Glenthorne United (Home)
Lost (by default)

1995-96
Round 1 Bye
Round 2 v South Mancunians (Away)
Lost 1–6

1996-97
Did not enter

1997-98
Round 1 Bye
Round 2 v Kadimah (Away)
Lost 1–4

1998-99
Round 1 v Maccabi Association London (Away)
Lost 1–8

1999-00
Round 1 v North West Neasden (Away)
Lost 1–3

2000-01
Round 1 UJIA (Away)
Won 4–2
Round 2 v Camden Park (Home)
Drew 1–1 (AET) lost 3-4 on penalties

2001-02
Round 1 Bye
Round 2 v Barkingside Athletic 2nds (Away)
Lost 1–3

2002-03
Round 1 v Chigwell Athletic (Away)
Lost 0–2

2003-04
Withdrew from competition

2004-08
Did not enter

2008-09
Round 1 v Faithfold 3rds (Home)
Lost 0–2

2009-10
Round 1 v Redbridge Jewish Care 3rds (Home)
Won 3–1
Round 2 v Redbridge Jewish Care (Away)
Lost 0–2

2010-11
Round 1 v Hendon United (Away)
Won 3–2
Round 2 v North London Raiders (Away)
Lost 2–4

2011-12
Round 1 v SPEC (Away)
Won 3–0
Round 2 v Camden Park (Home)
Drew 1–1 (AET) won 5-3 on penalties
Round 3 v Southgate Harmen 2nds (Away)
Won 3–2
Round 4 (last 16) v Brady Maccabi (Away)
Lost 1–2

2012-13
Round 1 Bye
Round 2 v Boca Jewniors (Home)
Won 3–1
Round 3 v Glenthorne United (Home)
Won 4–0
Round 4 (last 16) v South Manchester Sports (Away)
Lost 0–5

2013-14
Did not enter


M(S)FL / MGBSFL BARRY GOLDSTEIN TROPHY (formerly MINOR INVITATION CUP)
Run by the Maccabi (Southern) Football League periodically when the fixture list permitted its inclusion, this competition was for lower division sides, usually from Division 2 downwards. Temple Fortune used both the First and Second XIs to fulfil fixtures, often in the same competition.

1986-87
Group v Brady Maccabi 2nds (Home)
Won 5–1
Group v Stamford Hill Old Boys (Away)
Drew 0–0 (unplayed match determined as a draw by organisers)
Group v Basinghill Wanderers (Home)
Won 6–3
Semi-Final v North West Warriors 2nds (Away)
Lost 2–4

1988-89
Group v Victoria Community Centre (Away)
Lost 1–3
Second Team played next match due to First Team fixture congestion. However, the Club subsequently withdrew after one further game.

1989-90
Second Team started group but lost, after which First Team played to improve chances of qualification.
Group v Bedrock United (Home)
Won 6–0
Group v Brixton & Marlborough 2nds (Home)
Won 2–1
Quarter-Final v Maccabi Association London 3rds (Away)
Lost 0–3

1991-92
Round 1 v Glenthorne United (Home)
L 4–8 (AET)

2003-04
Group v Bafana Bafana (Away)
Lost 3–5
First Team lost opening match and then decided not to fulfil remaining fixtures due to shortage of players.

2004-05
Group v FC Heath (Home)
Drew 2–2
Group v PMG Walford (Home)
Won 1–0
Group v Rapid Banta (Away)
Won 3–1
Quarter-Final v Life FC (Home)
Won 8–1
Semi-Final v Essex Wanderers (Home)
Won 2–1
FINAL v FC HEATH (Wingate & Finchley FC)
Lost 0–3 (more)


Temple Fortune's MIC Final team of 2005. From left to riight, back row: Graham Meyer, Phil Small, Serge Weinberger, Simon Allen, Dean Ingram, Jonathan Dubiner, Marc Herman, Andy Montlake, David Summer. Front row: Gav Noe, Kevin Goldberg, Gedis Kortach, Martin Seifert, Garry Simpson, Robert Botkai, Mike Kaye.

2005-06
Group v Catford & Bromley 2nds (Away)
Won 4–0
Group v Montana Boca United 2nds (Home)
Won 4–0
Group v Zig Zag (Away)
Won 3–0
Quarter-Final v Hendon United 3rds (Away)
Lost 0–4

2014-15
Group v Oakwood 2nds (Away)
Lost 1–8
Group v Jewdinese (Home)
Won 1–0
Group v Hendon United Sports Club 2nds (home)
Lost 0–6

AJY / M(S)FL INVITATION TROPHY
This was a prestigious 16-team invitation competition involving eight leading teams from both the AJY Senior League and the Maccabi (Southern) Football League. Only ran for 8 years.
1981-82
Round 1 v Gants Hill Ivri Maccabi (Home)
Won 5–4 (AET)
Quarter-Final v Radom [a] (Away)
Lost (by default)

1982-83
Round 1 v Bar Kochba (Home)
Won 5–3
Quarter-Final v Leytonstone Old Boys (Home)
Lost 1–5

1983-84
Round 1 v Oxford & St. Georges [a] (Home)
Lost 4–8 (AET)

1986-87
Round 1 v Hampstead Garden Suburb [a] (Away)
Lost 1–7




M(S)FL / MGBSFL CYRIL ANEKSTEIN CUP
The primary knock-out competition of the Maccabi (Southern) Football League which involves all affiliated M(S)FL teams, including Second and Third XIs.

1976-77
Round 1 Bye
Round 2 v Bar Kochba 2nds (Home)
Won 2–1
Round 3 v Regent North End (Away)
Lost 0–7

1977-78
Round 1 v Athletico Neasden 3rds (Home)
Won 7–0
Round 2 v Bushey United (Home)
Won 2–0
Round 3 v Stanmore Maccabi (Away)
Lost 1–8

1978-79
Round 1 Bye
Round 2 v National Pruning Board (Home)
Lost 2–3

1979-80
Round 1 Bye
Round 2 v Hollywood Bears (Home)
Won 2–1 (AET)
Round 3 v Stamford Hill Old Boys (Home)
Lost 2–5

1980-81
Round 1 Bye
Round 2 v Temple Fortune 2nds (Home)
Won 14–0
Round 3 v Southend Reform (Home)
Won 3–2
Quarter-Final v Brixton Old Boys (Home)
Lost 0–6

1981-82
Round 1 Bye
Round 2 v Athletico Neasden 2nds (Away)
Won 4–2 (AET)
Round 3 v Ashlodge Garden (Away)
Won 5–0
Quarter-Final v Marshside (Home)
Lost 2–3

1982-83
Round 1 Bye
Round 2 v Marlborough Olympic (Home)
Won (by default)
Round 3 v Huntsman (Home)
Lost 1–4

1983-84
Round 1 Bye
Round 2 v Athletico Neasden 3rds (Away)
Won 1–0
Round 3 v Ashlodge Garden (Away)
Lost 1–5

1984-85
Round 1 Bye
Round 2 v Glenthorne United 2nds (Home)
Won 3–2
Round 3 v Basinghill Wanderers (Home)
Won 8–4
Quarter-Final v Marshside (Home)
Lost 1–17

1985-86
Round 1 Bye
Round 2 v Basinghill Wanderers (Away)
Won11–2
Round 3 v Athletico Neasden 2nds (Home)
Won 3–2
Quarter-Final v Ashlodge Garden (Away)
Drew 2–2 (AET)
Replay v Ashlodge Garden (Home)
Lost 1–4

1986-87
Round 1 v Scrabble (Away)
Lost 5–7

1987-88
Round 1 Bye
Round 2 v Gants Hill 2nds (Home)
Lost 4–5 (AET)

1988-89
Round 1 Bye
Round 2 v Mill Hill (Home)
Won 1–0
Round 3 v Maccabi Association London (Away)
Lost 5–7 (AET)

1989-90
Round 1 Bye
Round 2 v Scrabble (Away)
Won 3–2
Round 3 v Tay Sachs (Away)
Lost 1–2

1990-91
Round 1 Bye
Round 2 v Elstree Eagles 2nds (Home)
Won 22–0
Round 3 v Red Star Belgrade (Home)
Won 3–0
Round 4 v South Mancunians (Home)
Lost 2–4 (AET)

1991-92
Round 1 Bye
Round 2 v Maccabi Association London 2nds (Home)
Won 2–0
Round 3 v Bushey United (Away)
Lost 1–5

1992-93
Round 1 Bye
Round 2 Bye
Round 3 v BC Reds (Away)
Drew 2–2 (AET)
Replay v BC Reds (Home)
Lost 2–6 (AET)

1993-94
Round 1 Bye
Round 2 v Hillgar Athletic (Away)
Lost 5–7

1994-95
Round 1 v Mondo Giants (Home)
Won 4–1
Round 2 v Shirehall Park Rangers (Home)
Lost 3–4

1995-96
Round 1 Bye
Round 2 v Barkingside Athletic (Home)
Lost 0–5

1996-97
Round 1 v Faithfold 3rds (Home)
Lost 2–5

1997-98
Round 1 v Brixton Old Boys 2nds (Home)
Lost 4–5 (AET)

1998-99
Round 1 v Kenton Maccabi 2nds (Home)
Won 6–1
Round 2 Bye
Round 3 v Hendon United (Away)
Lost 2–3

1999-00
Round 1 v South Mancunians (Away)
Won 3–1
Round 2 v Glenthorne United (Home)
Lost 6–8 (AET)

2000-01
Round 1 v Blueline (Home) - unplayed; competition declared void due to adverse weather

2001-02
Round 1 Bye
Round 2 v Oak Wood 2nds (Away)
Won 6–1
Round 3 v Barkingside Athletic 2nds (Home)
Won 6–2
Quarter-Final v Faithfold (Home)
Lost 1–6

2002-03
Round 1 v Barkingside Athletic 2nds (Home)
Lost 1–5

2003-04
Withdrew from competition

2004-05
Round 1 v Oakwood 2nds (Away)
Drew 2–2 (AET) won on penalties
Round 2 v Oakwood 3rds (Home)
Won 4–1
Round 3 v Faithfold (Away)
Lost 0–6

2005-06
Round 1 v South Mancunians (Away)
Won 4–2
Round 2 v Faithfold (Home)
Lost 2–5

2006-07
Round 1 v Faithfold 3rds (Home)
Won 2–0 (AET)
Round 2 v Redbridge Jewish Care (2nds) (Home)
Lost 2–3

2007-08
Round 1 v AC Cricklewood (Home)
Lost 0–2

2008-09
Round 1 v East London Knights (Home)
Drew 3–3 (AET) lost 3-4 on penalties

2009-10
Round 1 v Redbridge Jewish Care 3rds (Home)
Won 4–1
Round 2 v FC Marylebone (Away)
Won (by default)
Round 3 v North London Raiders (Home)
Lost 1–8

2010-11
Round 1 Bye
Round 2 v North West Neasden 2nds (Away)
Lost 0–1

2011-12
Round 1 v Faithfold 3rds (Away)
Lost 2–3 (AET)

2012-13
Round 1 Bye
Round 2 v Loughton Orient (Home)
Won 2–1
Round 3 v Woodford Wanderers (Away)
Won 3–2
Quarter-Final v Redbridge Jewish Care (Home)
Lost 1–5

2013-14
Round 1 Bye
Round 2 v Oakwood (Away)
Lost 0–4

2014-15
Round 1 Bye
Round 2 v Harmen (Away)
Lost 0–8

2015-16
Round 1 Bye
Round 2 v North London Raiders 3rds (Away)
Lost 1–3

2016-17
Round 1 Bye
Round 2 v Faithfold 2nds (Away)
Lost 3–5

MMFL / MGBSFL INVITATION TROPHY
A joint competition involving teams from the Maccabi Masters Football League and the Maccabi GB Southern Football League; both leagues invite four teams to compete.

2014-15
Quarter-Final v Faithfold Masters (Away)
Lost 1–2

2016-17
Quarter-Final v North London Raiders Masters (Home)
Drew 3–3 lost 3-4 on penalties
SECOND TEAM
M(S)FL / MGBSFL CYRIL ANEKSTEIN CUP

1979-80
Round 1 Bye
Round 2 v Athletico Neasden 2nds (Home)
Lost 1–3

1980-81
Round 1 Bye
Round 2 v Temple Fortune (Away)
Lost 0–14

1981-82
Round 1 Bye
Round 2 v Bushey United (Away)
Lost 2–7

1982-83
Round 1 Bye
Round 2 v Leytonstone Old Boys (Away)
Lost 0–8

1983-84
Round 1 Bye
Round 2 v South London JYC (Home)
Lost 0–5

1984-85
Round 1 v Colindale Wanderers (Home)
Lost 0–8

1985-86
Round 1 v Scrabble 2nds (Home)
Lost 4–9

1986-87
Round 1 v Ashlodge Garden (Home)
Lost 1–3

1987-88
Round 1 Bye
Round 2 v Marshside 2nds (Away)
Lost 1–3

1988-89
Round 1 v Victoria Community Centre (Away)
Lost 1–4

1989-90
Round 1 v Hillgar Athletic (Away)
Lost 1–3

1990-91
Round 1 Bye
Round 2 v Scrabble (Away)
Lost 1–3

1998-99
Round 1 v Sutlu Borek (Home)
Won 5–2
Round 2 v Bushey United (Away)
Drew 2–2 (AET) lost 2-4 on penalties

1999-00
Round 1 v Brixton Old Boys (Home)
Lost 0–6

2000-01
Round 1 v Camden Park (Away)
Lost 1–5
M(S)FL CYRIL ANEKSTEIN CUP
Continued

2001-02
Round 1 Bye
Round 2 v Barkingside Athletic 2nds (Away)
Lost 2–3

2002-03
Round 1 v London Maccabi Lions (Away)
Lost 1–7

2003-04
Round 1 v South Mancunians (Away)
Lost 2–8

2010-11
Round 1 v Shirley Park (Away)
Lost 1–3

2011/12
Round 1 v London Maccabi Lions 2nds (Away)
Lost 1–2

2012/13
Round 1 v FC Team (Away)
Lost (by default)


M(S)FL / MGBSFL BARRY GOLDSTEIN TROPHY (formerly MINOR INVITATION CUP)

1980-81
Group v Bushey United (Away)
Lost 0–7
Group v Sinai All-Stars (Away)
Lost 0–9
Group v Athletico Neasden 2nds (Home)
Lost 1–15

1988-89
Group v South London Old Boys (Away)
Lost 0–5
Second Team played the above match due to First Team fixture congestion.

1989-90
Group v Coppermill United (Home)
Lost 3–5
Second Team started group but lost, after which First Team played to improve chances of qualification.

2010-11
Second Team
Group v Catford & Bromley Maccabi (Away)
Won 4–2
Group v Zig Zag (Away)
Won 3–1
Group v UJIA (Home)
Lost 1–5
Semi-final v Faithfold 3rds (Home)
Lost 0–1

2011-12
Group v Faithfold 2nds (Away)
Lost 1–2
Group v Jewventus (Away)
Won 3–1
Group v Catford & Bromley Maccabi (Home)
Won 3–1
Quarter-Final v Blizzard Storm (Away)
Lost 1–3

OLD BOYS TEAM


MACCABI MASTERS FOOTBALL LEAGUE HENRY SWERNER TROPHY
The Masters League's knock-out competition open to First and Second Division teams.

2005-06
Round 1 v Brady Maccabi 2nds (Home)
Won 4–3
Quarter-Final v London Maccabi Lions (Away)
Lost 0–9

2006-07
Round 1 v South Mancunians (Home)
Lost 0–5

2007-08
Round 1 v Brady Maccabi 2nds (Home)
Drew 2–2 won 5–3 on penalties
Quarter-Final v South Mancunians (Away)
Lost 1–5

2008-09
Round 1* v Brady Maccabi (Away)
Lost (by default)

2008-09
Round 1** v Brady Maccabi 2nds (Away)
Won 4–1
Quarter-Final v South Mancunians (Away)
Lost 0–3

2009-10
Round 1 v EDRS Stonegrove (Away)
Lost 1–4

2010-11
Round 1 v Shenley United Synagogue (Home)
Won 2–0
Quarter-Final v South Mancunians (Home)
Lost 1–7

*Old Boys 'A' Team; **Old Boys 'B' Team


MACCABI MASTERS FOOTBALL LEAGUE NATHAN HORWITZ DIVISION TWO CUP
The Masters League's knock-out competition open to only Second Division teams.

2010-11
Round 1 Bye
Quarter-Final v Ashlodge (Home)
Drew 2–2 won 5–3 on penalties
Semi-Final v London Maccabi Lions (Away)
Lost 1–6

2011-12
Round 1 Bye
Quarter-Final v Marshside (Home)
Won 4–2
Semi-Final v EDRS Stonegrove (Away)
Lost 0–3

2012-13
Round 1 v Glenthorne United 3rds (Home)
Won 6–1
Quarter-F. v Ashlodge CPC (Home)
Won 4–1
Semi-Final v EDRS Stonegrove (Home)
Lost 1–7

2013-14
Round 1 Bye
Quarter-Final v EDRS Stonegrove (Away)
Lost 1–7

2014-15
Round 1 Bye
Quarter-Final v Hendon Harriers (Away)
Drew 2–2 lost 6–7 on penalties (replay ordered by MMFL because Hendon Harriers fielded an ineligible player)
Replay v Hendon Harriers (Away)
Won 2–1
Semi-Final v Glenthorne United (Away)
Lost 1–3

2015-16
Round 1 Bye
Quarter-Final v Glenthorne United (Away)
Lost 0–6

2016-17
Round 1 Bye
Quarter-Final v St John's Wood Tigers (Away)
Lost 0–6